Gdzie na wakacje z małym dzieckiem ? Pomysły na udany urlop z dziećmi

Wakacje z dziećmi – jaki wyjazd będzie najlepszy dla najmłodszych, a dokąd ze starszakiem?

Zbliżają się wakacje. Część osób już dawno ma zarezerwowany czas na urlop i zabukowane wymarzone miejsce. Część jednak wciąż zastanawia się jak wypełnić ten wspólny rodzinny czas. Jeśli jeszcze się zastanawiacie, spróbujemy podpowiedzieć na co zwrócić uwagę planując urlop. Najwięcej zależy od tego w jakim wieku są nasze dzieci. Co innego bowiem sprawdzi się na wyjeździe z maluszkiem, co innego z przedszkolakiem, zaś zupełnie inną bajką będzie wyjazd z dzieckiem szkolnym, a tym bardziej nastolatkiem.

Młodsze dziecko, większy spokój?

Na wyjazd z maluszkiem warto wybrać spokojne miejsce, które będzie dostosowane do przyjazdu rodzin z dziećmi właśnie w wieku 0-2. Maluchy nie potrzebują aż tyle atrakcji, co starsze dzieci, a w ich przypadku najważniejsze jest odpowiednio dostosowane otoczenie, żeby po prostu nam – rodzicom – było na takim wyjeździe dobrze i wygodnie. Bo prawda jest taka, że dla dziecka na tym etapie życia i tak najważniejszy jest kontakt z rodzicami, a nie jakieś szczególne fajerwerki. Wręcz część maluchów tak bardzo nie lubi zmian, że wyjazd jest dla nich zbyt dużą dawką nowych bodźców i stają się strasznie marudne. Oto lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • cicha i spokojna okolica nie zaburzająca drzemek,
  • wygoda używania wózka w najbliższej okolicy (nie wszędzie są wystarczająco równe i szerokie chodniki),
  • dostępność łóżeczka lub dostawki oraz krzesełka do karmienia (jeśli dziecko z takich korzysta),
  • brak niezabezpieczonych kabli, drobnych i delikatnych przedmiotów w zasięgu rączek malucha,
  • zabezpieczenia schodów i kontaktów (szczególnie, jeśli nasze dziecko to typ uciekiniera),
  • możliwość podgrzania posiłku dla dziecka lub dostęp do dań odpowiednich dla maluszka,
  • kącik zabaw dla małych dzieci.

Przedszkolaki potrzebują się wyszaleć

Jeśli nasze dziecko ma już kilka lat i jest aktywnym przedszkolakiem, warto znaleźć takie miejsce, gdzie będzie miało możliwość spożytkować swoją energię. Plac zabaw w okolicy uważam za obowiązkowy! Warto też zwrócić uwagę na to, żeby były tam inne dzieci, z którymi można się pobawić. Dla większości przedszkolaków dużą atrakcją będzie wyjazd nad morze lub jezioro, gdzie jest nieograniczony dostęp do piasku i wody. Z takiego miejsca można robić też wypady do mini zoo, parków rozrywki, centrum nauki czy interaktywnego muzeum. Najważniejsze, żeby dziecko mogło się ruszać i doświadczać nowych, ciekawych rzeczy. Dobrze jest też, jeśli obiekt, w którym mieszkamy, ma wybór dań dla małych dzieci. Duża część przedszkolaków jest w fazie wybiórczości żywieniowej, która potęguje się na wyjazdach. Obiadowe „pewniaki” mogą nam bardzo ułatwić posiłki. Nic nie szkodzi, jeśli przez tydzień nasze dziecko będzie jadło na zmianę naleśniki i frytki. Dla niego taki wyjazd to tyle nowości, że lepiej, żeby jedzenie było znane i lubiane.

Dokąd na wakacje ze starszymi dziećmi?

Zupełnie inaczej rzecz się ma ze starszymi dziećmi. W pewnym wieku plac zabaw przestaje być dla nich atrakcją. Szukają mocniejszych wrażeń, ale też potrafią z większym skupieniem i ciekawością obserwować obiekty historyczne, np. zwiedzać ruiny zamków czy muzea. Tak jak przedszkolaki, docenią na pewno park rozrywki i centra nauki, ale można je też wyciągnąć na zwiedzanie okolicy. Duża część nastolatków naprawdę mocno wciąga się w tematykę średniowiecznych zamków, a szczególnie mrocznych historii, które są z nimi związane. Obecnie jest bardzo dużo ofert zwiedzania różnych obiektów w ciekawy sposób, który spodoba się dzieciakom. Ważne jest, żeby takie zwiedzanie nie było jedyną formą wypoczynku. Dla dzieci szkolnych bardzo fajną opcją jest nauka jakiejś nowej umiejętności. Nad morzem może to być np. windsurfing, nad jeziorami SUP, w innych miejscach jazda konna czy spływ kajakowy. Podejmowanie nowych wyzwań buduje w dzieciach poczucie własnej wartości i zostaje wspaniałym wspomnieniem na długie lata. W tym wszystkim pamiętajcie też, że starsze dzieci chętnie korzystają z czasu dla siebie, gdy mogą wrócić do pokoju czy apartamentu i pograć w gry albo poczytać książkę. Lub po prostu pobyczyć się w hamaku.

To teraz zastanówcie się na spokojnie co będzie atrakcyjne dla waszej rodziny, wypiszcie najważniejsze rzeczy, zabukujcie miejsce i… z niecierpliwością czekajcie na wasz wspaniały wakacyjny wyjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *