2023 rok obfitował w liczne zmiany – mówi Emilia Salach, dyrektor ZOO Gdańsk. Rozbudowujemy infrastrukturę o nowe pawilony, uzupełniamy hodowlę o kolejne gatunki zwierząt, jak np. lemury wari, dla których powstał nowy budynek – dodaje Emilia Salach. Główną misją ZOO Gdańsk jest działalność ochroniarska i hodowla zachowawcza, dlatego stale uzupełniamy hodowlę o kolejne gatunki zwierząt. Szczególną wagę przykładamy do sukcesów hodowlanych, a rok 2023 właśnie w te sukcesy obfitował, czego potwierdzeniem są liczne przychówki, które witaliśmy z radością – mówi Emilia Salach. Działalność zoo to także edukacja. Sukcesywnie poszerzamy ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, tworzymy nowe, atrakcyjne wydarzenia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych gości. W nadchodzącym roku nie zwalniamy tempa – dodaje Emilia Salach.
Nowe zwierzęta
W sekcji ssaków naczelnych powitaliśmy szympansa Sati, urodzonego na początku ubiegłego roku, młode w stadzie wyjców czarnych, patasów rudych oraz lutungów jawajskich. Rok przychówków w małpiarni zakończyła maleńka gereza abisyńska, która przyszła na świat pod koniec jesieni.
Wśród ptaków warte odnotowania są kolejne przychówki pingwinów przylądkowych, których kolonia powiększyła się aż o 14 osobników. 6 młodych pisklaków doczekały się flamingi różowe. Poza tym przychówek pojawił się między innymi u łabędzi czarnych, koskorob zwyczajnych, korońców plamoczubych oraz kariam czerwononogich.
Sukcesy hodowlane odnotowaliśmy w dziale kopytnym, w którym powitaliśmy pekariowce obrożne, sitatungi sawannowe, alpaki i lamy. Szczególny rozgłos zyskała wielbłądzica dwugarbna, która urodziła się na oczach zwiedzających, a której imię „Karpatka” nadali internauci w ramach konkursu. Powitaliśmy młodego łosia, wielbłąda jednogarbnego oraz jaka. Niewątpliwym sukcesem są narodziny w stadzie barasing bagiennych, które w środowisku naturalnym narażone są na wyginięcie. W gdańskim zoo zamieszkały w 2022 roku, a ich liczny przychówek to dowód na to, że mają się tu bardzo dobrze.
W dziale drapieżnym po raz kolejny powitaliśmy na świecie koty pustynne, uwielbiane przez naszych zwiedzających. Kolonia golców piaskowych, które również można obserwować w lwiarni także powiększyła się o nowe osobniki.
W 2023 roku odbyły się liczne transfery zwierząt. Nasze przychówki wyjeżdżają, żeby zakładać swoje rodziny w nowych ogrodach, które dysponują odpowiednimi dla danego gatunku warunkami. W minionym roku nasze zoo opuściły koty pustynne. Jeden z nich trafił do Izraela, a pozostałe znalazły swoje miejsce w niemieckich ogrodach zoologicznych (Grüner Zoo Wuppertal i Zoo Osnabrück). Tym samym koty pustynne urodzone w Gdańsku spełniają ważną rolę zachowania genów w kolejnych placówkach w Europie. Gdańskie zoo opuściło także kilka zwierząt kopytnych – samica oryksa szablorogiego, która zamieszkała w Chorwacji oraz samiec sitatungi sawannowej, który udał się do krakowskiego zoo. Niewątpliwie największym transferem minionego roku był wyjazd Gienka – samca żyrafy ugandyjskiej. Zamieszkał w holenderskim zoo – Beekse Bergen, gdzie czekała na niego spora grupa samic. Być może w tym roku doczeka się potomstwa. Czekamy na wieści. Gdańskie zoo opuścił patas rudy udając się do Francji, samiec żurawia mandżurskiego, obrawszy kierunek Pairi Daiza w Belgii, i inne ptaki – turaki fioletowe i szpak balijski wyjechały do zoo w Kownie i Litwie.
Jakie gatunki przyjechały do zoo w 2023 roku zapytacie? Przywitaliśmy sporo ptaków, również nowych gatunków mówi Paweł Ciesielski, pracownik działu edukacji i marketingu ZOO Gdańsk. Były to między innymi drzewice dwubarwne z Dvur Kralove. Natomiast do samca świstuna chilijskiego dołączyła samica, a do samic damy niebieskobrzuchej dołączył samiec – dodaje. Liczymy na przychówki u tych gatunków. Z Holandii przyjechała samica sępnika różowogłowego (inaczej urubu) dołączając do kawalera mieszkającego w naszym zoo. Po dłuższej przerwie do Gdańska wróciły lorysy niebieskobrzuche oraz barwnice zwyczajne. Pierwszy przyjechały z Czech (Zoo Brno), a drugie z Niemiec (Zoo Heidelberg). Do samca rysia dołączyła samiczka o imieniu Lira, która przyjechała do nas z Wiednia. Ponadto przyjechała samica oryksa szablorogiego z Niemiec oraz samica ursona z Poznania. Każdy transport to ogrom pracy zarówno po stronie ogrodu jak i firm transportujących. Wymiana zwierząt między ogrodami zoologicznym zrzeszonymi w EAZA umożliwia zachowanie bezpiecznej puli genów gatunków zagrożonych wyginięciem – tłumaczy Paweł Ciesielski. W nowych terrariach od 2023 roku możemy zobaczyć również nowe gatunki – czakuele zwyczajne oraz zjawiskowego warana błękitnego.
Stawiamy na edukację
ZOO Gdańsk przykłada bardzo dużą wagę do edukacji. W 2023 roku odbyliśmy 342 lekcje, dla blisko 9300 uczniów. Stale poszerzamy ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych odbiorców. Nowe zajęcia – „Każde zwierzę ma swoją historię” oraz „Kultowe zwierzęta w kulturze” to propozycja skierowana do seniorów. Edukacja przyrodnicza to świetny sposób na zaszczepianie w społeczeństwie, szczególnie w młodym pokoleniu miłości do zwierząt i przyrody. Dzięki świadomości dzieci i młodzieży nasza planeta ma realne szanse na korzystne zmiany.
2023 roku obfitował w wiele wydarzeń, edukacyjnych oraz tych związanych bezpośrednio ze zwierzętami. Każde święto jest zawsze dobrym powodem, żeby wzbogacić i urozmaicić wybiegi zwierząt. W tym roku odbył się Wieczór Marzeń, który wrócił po kilku latach spowodowanych czasem pandemii.
Zoo Gdańsk zaangażowało się w działania BioBanku EAZA oraz zabezpieczyło kilka szklanych powierzchni, które mogłyby być niebezpieczne dla dzikich ptaków. Nasi opiekunowie szkolili się między innymi na zjeździe w Łodzi, ale także brali udział w wyjazdach do innych placówek. To był rok pełen pracy.
Zmieniamy się
Do użytku oddaliśmy całoroczną restaurację, która powstała w miejscu dawnego kompleksu gastronomicznego. Po drugiej stronie ścieżki zwiedzania wybudowaliśmy pawilon dla lemurów wari. Cały czas się zmieniamy i poprawiamy warunki zwierząt w naszym ogrodzie. W zeszłym roku powiększoną wolierę dostały dzioborogi kafryjskie, a flamingi nowiutki zimowy domek. Wewnątrz pawilonu gadów powstały nowe terraria oraz wyremontowano pomieszczenia ptaków. To oczywiście dopiero początek naszych planów, a dalsze przewidywane działania będziemy kontynuować w 2024 roku.