Program Asy Internetu od Google – naucz dziecko korzystania z Internetu poprzez gry i zabawy

Asy internetu bezpieczeństwo w internecie

Z badań Państwowego Instytutu Badawczego NASK wynika, że dzieci w wieku szkolnym spędzają przed ekranem komputera, telefonu i telewizora około 4 godzin i 50 minut dziennie. Z roku na rok notowany czas się wydłuża, a izolujące działanie pandemii COVID-19 tylko potęguje ten trend.

Ponad doba tygodniowo… W tym czasie dziecko ma do dyspozycji niemal cały świat w jednym miejscu – w Internecie. Pozostając bez kontroli, może robić, co mu się tylko podoba – uczyć się, grać, czatować ze znajomymi, oglądać filmy. Nasuwa się jednak pytanie, czy jest to zawsze bezpieczne? Czy dziecko w wieku szkolnym zawsze umie odróżnić rozrywkę od niebezpieczeństw czyhających w sieci? Chęć uświadamiania dzieci i młodzieży w tej kwestii wykazują specjaliści Google, oferując najmłodszym użytkownikom program „Asy Internetu”.

Asy internetu bezpieczeństwo w internecie

Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/

Na co uważać w sieci? „Wujek Google” radzi, przed czym ostrzegać dzieci

Oszustwa finansowe, wyłudzanie danych osobistych, hejt… Niebezpieczeństwa w Internecie można by wymieniać bez końca. Już od pierwszego kontaktu dziecka z komputerem warto je uświadomić, że nie zawsze ma do czynienia z prawdziwymi osobami i realnymi sytuacjami. Ograniczenie zaufania swoich pociech to jeden z najważniejszych kroków, który może uchronić zarówno je same, jak i ich opiekunów.

google bezpieczeństwo w sieci

Jako przykład można podać wszystkie rzekomo wygrane loterie i darmowe nagrody czekające na odbiór. Dziecko powinno mieć świadomość tego, że jeśli coś wygląda tak łatwo – trzeba na to uważać. Szczególnie jeśli portal prosi o podanie swoich danych osobowych.

Rozsądek przede wszystkim – zadbaj o prywatność i sekrety swojej rodziny

Równie ważną zasadą obok ograniczonego zaufania jest po prostu… Zdrowy rozsądek. Być może brzmi to trywialnie, ale niestety wielu rodziców uważa to za zbyt oczywiste, aby było tematem rozmów z dziećmi. Analizując zachowanie młodych osób w sieci, można często zauważyć, że są w stanie pisać i robić rzeczy, na które w realnym świecie nigdy by się nie odważyły. Mowa szczególnie o nadmiernym udostępnianiu swojej prywatności. Właściwie nie tylko swojej, bo cierpią na tym również bliscy przebywający w otoczeniu dziecka.

Pomyślmy o sytuacji, gdzie dziecko ogląda filmiki, których wykonawcy dzielą się swoim codziennym życiem.

Wydaje się to nieszkodliwe, a jednak młode osoby często chcą naśladować zachowania tego typu. Nie zawsze skończy się to źle, ale skąd ma wiedzieć, że oglądają to wyłącznie osoby z dobrymi zamiarami? Tu właśnie rozwiązaniem jest zdrowy rozsądek – dzieci powinny nauczyć się publikować wyłącznie materiały, które nie wpływają negatywnie na ich prywatność i otoczenie. Dotyczy to zarówno samej treści udostępnianych rzeczy, jak i portali, na których są udostępniane.

bezpieczeństwo w internecie google

Ufaj, ale kontroluj – pamiętaj o złotym środku podczas sprawdzania działań dziecka w Internecie

Kontrola treści, które ogląda Twoje dziecko to jak najbardziej słuszne i pożądane działanie. Dyskusji podlega jednak forma, w jakiej ją przeprowadzimy. Powinniśmy to robić, gdy dziecko tego nie widzi? Może jednak przy nim? Albo tylko z nim rozmawiać, zamiast sprawdzać urządzenia? Odpowiedź jak zawsze brzmi – to zależy.

Program Asy internetu dla rodzin i dzieci

A zależy przede wszystkim od relacji oraz sposobu, w jaki wychowujemy swoje dziecko. Ty jako rodzic znasz je najlepiej. Dlatego powinieneś znaleźć złoty środek również w kontroli działań internetowych dziecka. Jeśli nie wzbudza żadnych podejrzeń i uświadamiasz je od samego początku, rozmowa powinna wystarczyć. Przypomnij sobie powyższą zasadę dotyczącą prywatności, jeśli dziecko jej przestrzega, Ty też powinieneś. Z drugiej strony, gdy uznasz jakieś ruchy dziecka w Internecie za niebezpieczne, poproś je o wyjaśnienie. Jeśli to nic strasznego, dlaczego miałoby to ukrywać? Połącz rozmowę z faktyczną kontrolą – zrób to w towarzystwie swojej pociechy, tak aby zrozumiało dany błąd lub się go wystrzegało.

Asy Internetu – program edukacyjny od Google

Przedstawiliśmy kilka zasad, które są ważne w bezpiecznym użytkowaniu Internetu przez dzieci. Wiesz, że jest ich dużo więcej? Wiesz, że Twoje dziecko powinno je poznać? Oczywiście, że wiesz, tylko nie chcesz go zanudzać godzinnymi wykładami i podsuwać stustronicowych lektur. Znając problem rodziców, specjaliści wyszukiwarki Google przygotowali dla najmłodszych użytkowników sporą dawkę wiedzy w postaci gier i zabaw. 

bezpieczeństwo dziecka w sieci

Dokładnie, wchodząc do świata Interlandii, Twoje dziecko będzie się świetnie bawić, jednocześnie poznając najważniejsze zasady korzystania z portali internetowych, wyszukiwarek i mediów społecznościowych. To lepszy sposób spędzania czasu przed komputerem, niż gry uczące wulgaryzmów i agresji, prawda?

Asy Internetu dla rodzin

Asy Internetu to nie tylko rozrywka dla najmłodszych. Możesz pomóc dziecku edukować się z zakresu bezpieczeństwa w Internecie, jednocześnie spędzając z nim miło czas. Kto wie, może Tobie gra Interlandia też przypadnie do gustu!

dzieci w internecie

Oprócz samej gry, na rodziców czeka baza wiedzy w postaci artykułów i materiałów video. Można się z nich dowiedzieć, jak skutecznie rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w Internecie. Co więcej, zawarta tam wiedza może pomóc też dorosłym! Czesto sami nie mamy pojecia o niektórych aspektach zachowania w Internecie.

Asy Internetu dla szkół

Interlandia to gra, w którą najlepiej gra się ze znajomymi. Jak wiadomo, idealną opcją będą ci, których zna się nie tylko przez Internet. Dlatego właśnie zespół Google przygotował także bezpłatną ofertę dla szkół. Grupy specjalistów jeżdżą po całej Polsce, prezentując możliwości gry dzieciom i młodzieży. Jak się okazuje, na szkole się nie kończy, po pokazach gra często widnieje na domowych laptopach i komputerach uczniów.

bezpieczeństwo w internecie google

Nagrody za uczestnictwo w programie „Asy Internetu”

Największym atutem uczestnictwa w programie „Asy Internetu” jest zdobyta wiedza. Dzieci nie zawsze są tego świadomi, dlatego na oficjalnej stronie internetowej przedsięwzięcia dostępne są certyfikaty i świadectwa umiejętności korzystania z sieci.

jak korzystać z internetu

Podsumowanie

Kto lepiej nauczy dzieci korzystania z Internetu, niż sam Internet? Google jako ważna część sieci ma dostęp do szerokiej bazy potrzeb rodziców. Właśnie na tej postawie specjaliści wyszukiwarki opracowali program „Asy Internetu”. Jest on bez wątpienia odpowiedzią na potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży poprzez przekaz merytoryczny oraz formę, jaką przybiera.

My już gramy i polecamy wszystkim dzieciom oraz rodzicom! To co, widzimy się w Interlandii?