„Miasto ING” – pomysł na rodzinny weekend

Szukasz pomysłu na wspólny czas z dzieckiem? Połącz przyjemne z pożytecznym – gra edukacyjna „Miasto ING” pomaga rodzicom uczyć dzieci, jak być bezpiecznym w sieci. Na graczy czekają przygotowane w formie zabawy zadania i quizy z dostosowanymi do ich wieku pytaniami i wskazówkami. Do wspólnej rodzinnej zabawy w „Mieście ING” można dołączyć przez cały weekend 1-2 kwietnia.

 Sobota-Niedziela, 1-2 kwietnia 2023

Do zagrania w bezpłatną grę edukacyjną Miasto ING na platformie Roblox zapraszamy rodziców i dzieci, które skończyły 7 lat. Biegający po „Mieście ING” gracz może nagle natknąć się na cyberzagrożenie, np. dostać smsa ze scamem. Otrzymuje również zadania do wykonania, polegające m.in. na odpowiadaniu na pytania w quizach dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Po przejściu do trybu multiplayer kilka osób może bawić się wspólnie i wziąć udział w pościgu za hakerem. To doskonała okazja, żeby grać, rozmawiać i uczyć się razem. Zabawa jest skutecznym narzędziem w procesie nauczania dobrych nawyków. Dzieci, które uczą się poprzez gry edukacyjne są bardziej zmotywowane i chętne do przyswajania nowych informacji, co przekłada się na ich długotrwałą pamięć i efektywność nauki.

Nauka cyberbezpieczeństwa przez zabawę

Doświadczenie cyberbezpieczeństwa dotyczy także dzieci – przypadkiem naruszenia bezpieczeństwa jest m.in. namawianie do kliknięcia w podejrzany link – aż 21 proc. dzieci i młodzieży wskazuje, że na pewno coś takiego im się zdarzyło, dodatkowo – 31 proc. nie może tego wykluczyć. To może się przydarzyć każdemu. 

Dlatego ważne, aby dzieci i rodzice wspólnie mogli poznać najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Kluczową rolę mają tutaj do odegrania rodzice – to właśnie od nich 79 proc. dzieci czerpie informacje o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Wspólna nauka dobrych nawyków i podejścia do cyberbezpieczeństwa jest niezwykle ważna, szczególnie, że postawy ukształtowane w młodości zostają z nami na wiele lat.

– Zabawa jest bardzo skutecznym narzędziem w procesie nauczania dobrych nawyków. Dzieci, które uczą się poprzez gry edukacyjne, takie jak „Miasto ING”, są bardziej zmotywowane i chętne do przyswajania nowych informacji, co przekłada się na ich długotrwałą pamięć i efektywność nauki. Gry są naturalną formą spędzania czasu przez dzieci, a dobre nawyki są łatwiej wprowadzane, gdy są zintegrowane z codziennymi czynnościami – mówi dr Krzysztof Wojewodzic, ekspert w zakresie technologii edukacyjnych.

Jak przenieść się do „Miasta ING”?

Do wspólnej zabawy w „Mieście ING” każdy członek rodziny może dołączyć z innego urządzenia. Roblox jest dostępny na smartfonach, tabletach, komputerach i konsolach. Aby spotkać się w „Mieście ING” wystarczy, że grający dodadzą się do znajomych, wyszukają Miasto ING wśród dostępnych gier i wejdą tam w tym samym czasie. A jak znaleźć się w trybie multiplayer? To bardzo proste – wystarczy po wyjściu z banku skręcić w lewo i przejść przez specjalny teleport w grze.

W trybie multiplayer można wcielić się w postać hakera oraz członków grupy poszukiwawczej. Ścigający mogą zwiększać swoje szanse, zbierając specjalne przedmioty i rozwiązując zadania. Haker nie pozostaje jednak bezbronny: może np. spowolnić prędkość ścigających czy zmniejszyć swoją widoczność wcielając się w inne postaci – w ten sposób gracze mogą wyobrazić sobie, jak poważne mogą być skutki przejęcia ich cyfrowej tożsamości.

*Dane pochodzą z badania ilościowego przeprowadzonego wśród dzieci (7-12 lat) i młodzieży (13-17 lat). Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2023, przez agencję badawczą Minds&Roses, na zlecenie ING. N=550

Komunikat skierowany do rodziców dzieci w wieku 7-17 lat. ING Bank Śląski S.A. promuje i w pełni odpowiada za treści w „Mieście ING” na platformie Roblox.