Prezent na chrzest | co dać dziecku na chrzciny ciekawe pomysły

Chrzest – Co podarować dziecku? Pomysły na prezent

Chrzest – wyjątkowe święto w rodzinnym gronie

Chrzest Święty to pierwsza bardzo ważna uroczystość religijna w życiu każdego chrześcijanina. W naszym kraju większość ludzi decyduje się ochrzcić swoje dziecko w pierwszym roku życia. Zazwyczaj zaprasza się wtedy najbliższą rodzinę – rodziców, rodzeństwo, babcie, dziadków oraz oczywiście rodziców chrzestnych. Po uroczystości najczęściej organizuje się obiad w restauracji, czasem w domu, zapraszając gości na wspólne świętowanie.

Każdy zaproszony czuje się w obowiązku kupić jakiś stosowny prezent. W dzisiejszych czasach wybór podarunków z okazji Chrztu Świętego jest ogromny. Można znaleźć przeróżne bibeloty związane z uroczystością – medaliki, srebrne smoczki, łyżeczki z grawerem, złote karuzelki, pozytywki, skrzyneczki i obrazki. Aż nie wiadomo co wybrać! Jeśli przyszło nam być zaproszonym na chrzciny, najlepiej zapytać rodziców czy mają jakiś pomysł lub czy maluch czegoś potrzebuje. W niektórych rodzinach przyjęte są różne zwyczaje, na przykład dziadkowe zawsze kupują wnukom srebrne łyżeczki. Albo ciocie przynoszą obrazek z Aniołem Stróżem. Warto to sprawdzić, żeby się nie zdublować, bo podwójny prezent zawsze przynosi trochę żalu, szczególnie kupującemu.

Są tacy rodzice, którzy nie chcą, by dziecko dostało jakiekolwiek bibeloty. Po prostu wydają się one bezużyteczne, zajmują miejsce w domu i są przenoszone z kąta w kąt. Wtedy można spróbować kupić jakąś zabawkę dostosowaną do wieku dziecka lub ewentualnie z przeznaczeniem na najbliższą przyszłość. Nie warto kupować czegoś, co przyda się dziecku dopiero za kilka lat. Niektórzy z tej okazji wyszukują jakieś ładne, ekskluzywne ubranko, kocyk znanej marki, elektroniczną nianię lub inny gadżet ułatwiający opiekę nad maluszkiem.

Lepiej dać prezent czy pieniądze?

Zdarza się, że rodzice wolą, żeby podarować dziecku pieniądze na sfinansowanie większego wydatku. W przypadku niemowlaka daje się je tak naprawdę rodzicom i to oni dysponują finansami dziecka. Najczęściej rodziny organizują składkę na porządny fotelik samochodowy, ponieważ potrafią one kosztować naprawdę dużo. W takim wypadku, wkładając pieniądze do koperty, możemy mieć poczucie, że dzięki temu dziecko będzie bezpieczniej podróżowało, czyli inwestujemy w jego życie i zdrowie.

Jeśli mamy pojawić się na uroczystości w roli rodziców chrzestnych, musimy dowiedzieć się, czy rodzice chcą kupić sami przedmioty będące symbolami sakramentu, czy wolą, żeby niektóre sprawy załatwili właśnie chrzestni. Zazwyczaj chodzi o białą szatkę, którą najczęściej zamawia matka chrzestna oraz świecę, którą kupuje ojciec chrzestny. Do tego warto dołączyć później w prezencie jakąś pamiątkę związaną z okazją – na przykład wspomniany na początku medalik albo obrazek ze specjalną dedykacją. To właśnie rodzice chrzestni mają być dla dziecka przewodnikiem i przykładem wiary, więc na ich barki spada szczególnie religijne potraktowanie swojej roli.

Pamiątka Chrztu Świętego

Cokolwiek zdecydujemy, pamiętajmy, że najważniejszy jest tutaj nasz udział w uroczystości. Do każdego prezentu lub pieniędzy warto dodać pamiątkową kartkę, którą dziecko będzie mogło kiedyś w przyszłości przeczytać z uśmiechem, wiedząc jak wiele dobrych życzeń dostało od najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *