70-lecie Gdańskiego Zoo - Gdańskie Mamy

70-lecie Gdańskiego Zoo

Gdański Ogród Zoologiczny z okazji swojego 70-lecia przygotował masę atrakcji. Gra terenowa, konkurs fotograficzny oraz dwudniowe obchody urodzin. Jakie atrakcje czekają na gości?

1 maja 1954 roku swoje bramy dla pierwszych gości otworzył Gdański Ogród Zoologiczny. W tym roku będziemy obchodzić 70. urodziny zoo, które przez lata powstawało m.in. dzięki zaangażowaniu mieszkańców Pomorza. To właśnie oni podarowali pierwsze zwierzęta i to dzięki czynowi społecznemu zbudowano wiele obiektów. Nawet podczas gorszych lat zoo stawiało małe kroki do przodu żeby w najnowszej historii spełnić marzenia m.in. o nowoczesnej żyrafiarni i lwiarni. Z okazji jubileuszu zaplanowaliśmy działania, którymi przybliżymy historię tego miejsca.

Na aktywnych od soboty 13 kwietnia czeka gra terenowa „Historia Gdańskiego Zoo”, w której trzeba odszukać wszystkie punkty i odpowiedzieć na pytania z nimi związane. 

Jak zmieniały się miejsca? Jak wyglądały dawne wybiegi? Jakie gatunki w przeszłości zamieszkiwały nasze zoo? Dowiecie się tego z tablic historycznych rozmieszczonych w 15 punktach ogrodu. Każda tablica niesie za sobą krótką informacje, która pomoże rozwiązać quiz. W ten sposób rozpoczynamy świętowanie naszych urodzin. 

Żeby wziąć udział w grze trzeba wydrukować w domu kartę do gry lub pobrać ją na bramie głównej zoo. Więcej informacji na stronie zoo: www.zoo.gdansk.pl  

Rozwiąż quiz i poznaj kilka ciekawostek o naszym zoo.

To dopiero początek niespodzianek. Na zwiedzających czekają nowe tablice edukacyjne, a w przestrzeni miejskiej jeździ zoologiczny tramwaj. 

W żyrafiarni już niedługo pojawi się wystawa pamiątek związanych z naszym zoo – przewodniki, bilety, mapki. W okolicach woliery flamingów znajdziecie odświeżoną tablice historyczną, dzięki której poznacie historię ogrodu dekada po dekadzie. Zostawiliśmy puste miejsce na tablicy na Wasze zdjęcia! 

Nie tylko na terenie zoo nas znajdziecie. Niedawno na gdańskich torowiska pojawił się tramwaj, a na nim flaming, oryks i gepard. Są to dla nas ważne gatunki ze względu na sukcesy hodowlane w ostatnich latach, ale także uczestnictwo w programach ochrony w zoo, a także w naturze.

W tym roku obchodzimy również 30-lecie Małego Zoo. Z tej okazji edukatorki przygotowały wystawę dotycząca jego mieszkańców. Już w maju dowiecie się z nich kim jest Bolek i Lolek oraz z czego słynie alpaka Gabrysia.

Weekend pełen animacji i edukacji

W majowy weekend, 11 i 12 maja zapraszamy do naszego zoo na wspólne obchody. Na wszystkich będą czekać stoiska z animacjami oraz warsztatami. Z tej okazji opiekunowie zwierząt przygotowali specjalne pokazowe karmienia podczas, których opowiedzą o swoich podopiecznych. Nie zabraknie również zwierzęcych maskotek. Szykuje się zabawa dla całej rodziny. Szczegóły wydarzenia już wkrótce.

Z okazji urodzin zapraszamy was do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „70 lat z Gdańskim Zoo”.

Gdańskie zoo przez 70 lat  swojej działalności stało się ważnym punktem na mapie Trójmiasta. Jest to miejsce wspólnych spotkań, wycieczek klasowych oraz spacerów. Chcielibyśmy zebrać Wasze wspomnienia związane z tym miejscem i umieścić na wspólnej tablicy pamiątkowej. W grę wchodzą zarówno zdjęcia zwierząt, obiektów jak i takie, w których to Wy jesteście na pierwszym planie. Zależy nam żeby uzupełnić wszystkie dekady, dlatego zachęcamy do uczestnictwa zarówno młodsze jak i starsze pokolenia.

Format zdjęcia dowolny, preferujemy wersje elektroniczną, ale może też być oryginał. Ważne jest nawiązanie do tematu konkursu. Liczy się również jakość i kreatywność. Liczymy na piękne fotografie, które dopełnią historię naszego zoo. Zdjęcia można wysłać drogą mailową (marketing@zoo.gda.pl), do gdańskiego zoo (pocztą na adres ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk) lub osobiście zostawiając prace w dyżurce ochrony, przy głównym wejściu do zoo). Wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz podpisane zgody należy wysłać na adres zoo lub drogą mailową z podpisem elektronicznym. Wybierzemy 3 zwycięskie fotografie (nagroda główna oraz dwie nagrody dodatkowe), ale nie wykluczamy wyróżnień. Wybrane przez nas zdjęcia zawisną na historycznej tablicy pamiątkowej.

Zgłoszenia przyjmujemy do 3 maja 2024 r. Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi 10 maja br.

Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się osobiście.

Konkurs skierowany jest do osób pełnoletnich. 

W formularzu zgłoszeniowym należy podać imię i nazwisko uczestnika, tytuł zdjęcia oraz datę i miejsce wykonania (w ostateczności wystarczy orientacyjny rok i miejsce).  

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie

https://zoo.gdansk.pl/wizyta-w-zoo/70-lecie-zoo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *