Zwierzątka domowe mogą odgrywać w naszych domach bardzo dużą rolę, choć często jest dla rodziny trudny temat. Rodzice boją się, że dziecko szybko znudzi się zwierzakiem i wszelkie obowiązki związane z opieką nad psem czy kotem spadną na ich barki. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy wprowadzić zwierzę do swojego domostwa. Posiadanie zwierząt domowych oferuje wiele korzyści. Zwierzęta są lojalnymi towarzyszami i pomagają dzieciom uczyć się odpowiedzialności, samokontroli i dojrzałości emocjonalnej. Jeśli jednak nasze pociechy nie są gotowe do przyjęcia zwierzątka, odczuwają strach przed zwierzętami to może wywołać wiele komplikacji i niepotrzebnych sprzeczek.
Kiedy nasze dziecko jest gotowe na posiadanie swojego zwierzaka?
Przed kupnem, czy też adopcją zwierzaka warto zabrać dziecko do schroniska dla zwierząt, albo do przyjaciół, znajomych, którzy takowe posiadają, aby przyjrzało się, poznało bliżej życie zwierząt. Nie zmuszajmy do dotykania, głaskania, dajmy czas by nasze dziecko samo złapie interakcję ze zwierzęciem, poczuje się przy nim swobodnie, zaprzyjaźni. Wytłumaczmy też podstawowe zasady obchodzenia się ze zwierzęciem.
Dzieci powinny wiedzieć, że uderzanie, szarpanie jest niewłaściwe, że nie można ich zmuszać do pieszczot, zabaw, nie wolno przeszkadzać im podczas jedzenia. Również trzeba powiedzieć, że przybędzie trochę więcej obowiązków, wyprowadzanie, weterynarz, kąpiele, karmienie, w zależności od rodzaju zwierzęcia. Dopiero wówczas można rozważyć zakup zwierzaka. Tutaj też trzeba szczerze stwierdzić , jak nasze dzieci podchodzą do kwestii odpowiedzialności, czy są obowiązkowe, nie trzeba im o jakimś zadaniu ciągle przypominać, jeśli poważnie podchodzą do swoich obowiązków, to będą gotowe, aby zająć się zwierzakiem. Gdy dzieci mają dużo energii , lubią różne sporty, to bardzo dobrze, bo możemy przypuszczać, że dziecko biegając w parku, czy na podwórku z aktywnym psem, pozytywnie spożytkuje tę energię na zabawę ze zwierzakiem.
Jakie zwierzątko wybrać dla naszego malca?
Najpopularniejszy wśród stworzeń domowych pies będzie idealnym towarzyszem dla ruchliwego malca. Jeśli mieszkacie w dużym mieszkaniu albo w domu z ogródkiem można pomyśleć o większym psie . W przypadku małego mieszkania lepiej wybrać mniejszą rasę. Psy mają znakomity wpływ na dzieci ze spektrum autyzmu, a także na maluchy wyjątkowo nieśmiałe lub te, które często czują się zagubione. Duży, łagodny pies może dodawać dziecku odwagi, natomiast mały towarzyszyć mu w zabawach na świeżym powietrzu. Warto wybierać psy o łagodnym usposobieniu i cierpliwe, a szczeniaki wychowywać zgodnie z zaleceniem tresera.
Kot jest zwierzęciem niezależnym, bardzo samodzielnym, czystym i nie potrzebuje wyprowadzania na spacery. Do szczęścia wystarcza mu miska z karmą, woda, kuweta ze żwirkiem i zaciszne miejsce, w którym może się schować. Spokojny i cierpliwy kot lub żwawy kociak to znakomity zwierzak nawet dla noworodków. Wiele kotów chętnie towarzyszy niemowlakom podczas popołudniowych drzemek, mrucząc uspokajająco.
Wśród małych zwierzątek dla dzieci przodują chomiki i świnki morskie. W przypadku tych pierwszych gryzoni trzeba pamiętać, że są to zwierzęta lubiące samotność i najbardziej aktywne stają się w nocy. Są bardzo delikatne na ewentualne ściśnięcia, dlatego należałoby poinformować dziecko, że ma się obchodzić z nim ostrożnie. Chomiki rzadko dają się oswoić.
Z kolei świnki morskie mogą ważyć ponad 1 kg, trudno więc zgubić je gdzieś w domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że świnki są zwierzętami stadnymi, dlatego nie powinno się ich trzymać w klatce pojedynczo. Dwie świnki potrzebują dużo miejsca do biegania. Nie są jednak trudne w utrzymaniu – jedzą tanie siano i zwyczajne, polskie warzywa.
Co, jeśli nie możemy pozwolić dziecku na posiadanie zwierzaka?
Na zakończenie warto zauważyć,że nie każde dziecko może być właścicielem zwierzaka. Takie sytuacje, kiedy maluch nie może mieć czworonoga, są trudne. Jeśli dziecko jest zbyt małe na opiekowanie się żywą istotą, ma mocną alergię, czy też rodzina z różnych powodów nie jest w stanie przygarnąć do domu zwierzaka, pozostaje np. takie rozwiązanie: interaktywna zabawka – sympatyczny piesek lub kotek na baterie to zwierzaki, których nie trzeba wyprowadzać na spacer, karmić i wozić do weterynarza. Jednak maluch może się z nimi bawić, pielęgnować je, karmić z miseczki i dobrze bawić się w ich towarzystwie. Ze starszymi dziećmi trzeba po prostu zdecydowanie dyskutować, podać swoje przekonywujące argumenty.
Pamiętajmy także, że to, że nie zawsze mamy możliwość, by mieć w domu zwierzaka, nie znaczy, że nie można się nim opiekować! Spróbujmy zabrać dziecko do schroniska, pokażmy, że można tamte czekające na niego psiaki zabierać na spacer a tym samym pomóc sobie, sprawiając radość z przebywania ze zwierzakiem, a także psiakom – dostarczając rozrywki z naszego towarzystwa i spaceru.