Chcemy pokazać odbiorcom duży problem nieetycznego wykorzystywania zwierząt, widocznego gołym okiem w mediach społecznościowych – mówi Emilia Salach, dyrektor ZOO Gdańsk. Tym razem na tapet bierzemy dzikie koty. To właśnie jeden z gatunków, gepard grzywiasty, będzie ambasadorem nowej kampanii ZOO Gdańsk. W trakcie jej trwania skupimy się na edukacji podczas dedykowanych lekcji, powstaną nowe tablice edukacyjne, broszury wyjaśniające istotę kampanii oraz imprezy towarzyszące. Ruszy także zbiórka pieniędzy na fundację Cheetah Conservation Fund, działająca na rzecz ratowania, gepardów na wolności.
Głównym celem kampanii „#FotaBezDzikiegoKota” jest edukowanie poprzez konkretne działania. Chcemy pokazać, że odbiorcy mają ogromny wpływ na to co jest widoczne w sieci. A nasze lajki i wyświetlenia pod nieetycznymi zdjęciami dzikich zwierząt to nasza zgoda na takie zachowania.
– Od 2014 roku ilość zdjęć z dzikimi zwierzętami na Instagramie wzrosła o ok. 292%, a ponad 40% z nich to zdjęcia, na których zwierzęta są traktowane w nieetyczny sposób – tłumaczy Paweł Ciesielski edukator gdańskiego ZOO . Ilość odbiorców i pozytywnych reakcji pod zdjęciami z dzikimi zwierzętami przekłada się bezpośrednio na zyski autorów i osób udostępniających takie zdjęcia – dodaje Adrianna Witczak-Bielawska edukatorka gdańskiego ZOO.
Każdego roku ok. 300 kociąt gepardów jest odławianych z natury w celach nielegalnego handlu. Tylko 1 na 4 kociąt przeżywa transport do docelowego miejsca sprzedaży. Pełnią rolę żywej, egzotycznej maskotki do zdjęć, z której czerpane są zyski lub domowego pupila przyciągającego uwagę milionów odbiorców w sieci. A to również przekłada się na niemałe, finansowe profity.
Kampania #FotaBezDzikiegoKota jest nie tylko o zwierzętach, ale także o nas, bowiem każdy z nas ma realny wpływ na to co widoczne jest w sieci i jak wpływa to na dziką przyrodę.
Więcej informacji o kampanii oraz o tym jak możesz się włączyć znajdziesz na naszej stronie https://zoo.gda.pl/edukacja/fota-bez-dzikiego-kota/