Jak zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami? Sprawdź nasze niezawodne sposoby. 

Owady są szczególnie dokuczliwe latem, ale są na to sposoby

Lato. Słoneczne, gorące dni i ciepłe noce. Najlepsza pora roku na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Można swobodnie spacerować w plenerze, urządzać pikniki, ogniska i grille. Powiedzmy – w miarę swobodnie. Bo niestety ten czas skutecznie mogą nam zepsuć pewne malutkie żyjątka… komary! Ale też meszki, a na spacerach kleszcze, które przenoszą niebezpieczne choroby. Trzeba spróbować sobie z nimi poradzić, żeby nie psuły nam wypoczynku. A można to zrobić na różne sposoby.

Po pierwsze warto postarać się utrudnić owadom dostanie się do naszej skóry. Jeśli jest to możliwe, użyjmy moskitier, ubierzmy się w ubrania z długimi nogawkami i rękawami oraz załóżmy skarpetki. Dobrze jest wybierać taką porę dnia na aktywność w terenie, gdy owady są najmniej dokuczliwe – czyli raczej w środku dnia niż o poranku lub wieczorem.

Czasem jednak chcemy wykorzystać cały dzień, aż do zachodu słońca. Wtedy trzeba użyć czegoś więcej, co odstraszy od nas niepożądanych gości. Najbardziej popularne i znane są preparaty chemiczne do odstraszania owadów takich marek jak: Mugga, Bros, Off, Vaco, Mosbito itp. Zazwyczaj zawierają one substancje o tajemniczych nazwach: citriodol, DEET, IR3535, deltametryna, ikarydyna… Producenci proponują różne ich mieszanki w formie aerozolu, atomizera, płynu z aplikatorem typu roll-on, żelu lub balsamu, więc każdy na pewno znajdzie formę aplikacji, która najbardziej mu odpowiada. Trzeba jednak uważnie czytać zalecenia producenta dotyczące ich stosowania. Bardzo często nadają się dopiero dla dzieci w wieku powyżej 3 roku życia, a nawet starszych, w zależności od stężenia użytych substancji. Jeśli zdecydujemy się na tego typu ochronę, bez problemu da się znaleźć porównanie produktów różnych firm na blogach farmaceutycznych.

Jak ochronić przed ukąszeniami najmłodsze dzieci?

Drugie najczęściej używane repelenty to olejki eteryczne. Często można ich używać nawet od 1 miesiąca życia. One jednak zazwyczaj odstraszają tylko komary i to w dodatku nie wszystkie, a na kleszcze niestety działają raczej słabo. Olejki uznawane za odstraszające latających krwiopijców to między innymi: olejek lawendowy, geraniowy, cytronelowy, eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy, czy olej andiroba. Preparaty spotykane w sklepach zwykle zawierają mieszanki kilku różnych olejków. Kupując produkt na bazie olejków eterycznych również trzeba sprawdzić od jakiego wieku może być stosowany, ponieważ jest to zależne od rodzaju użytego surowca oraz jego stężenia. Podobnie jak chemiczne odstraszacze, można je znaleźć w formie sprayu, czy balsamu. Są też nimi nasączane różnego rodzaju opaski na rękę i plastry które można nakleić na ubranie.

W ostatnich latach, jako alternatywa dla preparatów na skórę, pojawiły się też na rynku urządzenia ultradźwiękowe, które po prostu nosi się przy sobie – jako zawieszka lub bransoletka. Jest spore grono osób, które bardzo chwali sobie taki rodzaj zabezpieczenia. Dotychczas nie ma jednak żadnych badań naukowych na temat tego czy tego rodzaju urządzenia rzeczywiście działają.

Jak radzić sobie z owadami w domu?

Jeśli naszym największym problemem są komary i meszki które wylatują nam do domu, możemy użyć dyfuzorów do kontaktu, które rozpylają w powietrzu środki odstraszające i działają w całym pomieszczeniu. Bardziej naturalne alternatywy dla dyfuzorów to świece i kadzidełka przeciw komarom. Zawierają one olejki eteryczne, które pod wpływem wysokiej temperatury (po zapaleniu takiej świecy czy kadzidełka) unoszą się w powietrzu zniechęcając owady do ataku. Istnieją też dość skuteczne lampy owadobójcze, które wabią owady światłem ultrafioletowym, a zwabione osobniki natychmiast giną dotykając elementów lampy.

Gdy chcemy spokojnie spędzić czas wieczorem w plenerze, możemy użyć wspomnianych wyżej świec, kadzidełek, czy lampy. Ale mamy też możliwość skorzystać ze specjalnych spiral owadobójczych – podczas palenia wydzielają one opary, które działają zabójczo na komary i meszki. Nie wolno ich jednak używać w pomieszczeniach, bo mogą działać toksycznie także na nas.

Jak widzicie, w temacie odstraszania niepożądanych insektów jest bardzo dużo różnych opcji do wyboru. Każdy znajdzie tu coś, co dla niego i jego rodziny będzie najlepszym wyjściem w zależności od potrzeby.