Nastrój Bożego Narodzenia – czy wiesz jakie jest znaczenie świątecznych symboli?

Boże Narodzenie to czas szczęścia i radości, i nic więc dziwnego, że jest tak wiele znaków związanych z okresem świątecznym. Od choinek po Świętego Mikołaja, symbole te zakorzeniły się w naszej kulturze jako przypomnienia o duchu dawania i dobrej myśli w tym okresie. 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia jest wiecznie zielone drzewo, czyli choinka. Nie tylko symbolizuje życie wieczne, ale jego dekoracja za pomocą ozdób, świateł i łańcuchów pomaga wydobyć świąteczną atmosferę podczas świąt. Inne tradycyjne dekoracje obejmują wieńce wykonane z liści ostrokrzewu, które, jak się uważa, reprezentują pokój i dobrą wolę; czerwone poinsecje, które oznaczają świętowanie; gwiazdy oznaczające nadzieję; aniołowie, którzy strzegą bliskich; dzwony jako wołanie o pokój na ziemi; płatki śniegu reprezentujące piękno zimy; i świece symbolizujące „światło Chrystusa”. Poniżej nieco szerzej przybliżymy Wam te najpopularniejsze. 

Święty Mikołaj czy Gwiazdor, uczyni święta magicznym czasem obdarowywania bliskich osób

Święty Mikołaj to kultowa postać będąca synonimem okresu świątecznego, w niektórych regionach Polski jest to Gwiazdor. Reprezentuje on Boże Narodzenie i całą jego radość. Znany jest ze swojej wesołej osobowości, czerwonego ubrania, białej brody i worka pełnego prezentów, które dostarcza dzieciom na całym świecie w Wigilię.

Świętego Mikołaja można prześledzić wstecz, do chrześcijańskiego świętego z IV wieku o imieniu Mikołaj, z Myry, który był popularny ze względu na swój hojny charakter obdarowywanie innych. Z biegiem czasu ten właśnie Mikołaj rozwinął się w legendę, która ostatecznie przekształciła się w Świętego Mikołaja, jakiego znamy dzisiaj — okrągłą i radosną postać, która podróżuje saniami zaprzężonymi w renifery, dostarczając wszędzie prezenty podekscytowanym dzieciom. 

Drzewko świąteczne – tradycyjnie czy zgodnie z tegoroczną modą?

Choinka jest dobrze znanym symbolem okresu świątecznego. Tę świąteczną dekorację można znaleźć w domach, sklepach i miejscach publicznych na całym świecie w grudniu. Uważa się, że tradycja ta sięga XVI-wiecznych Niemiec, kiedy chrześcijanie przynieśli wiecznie zielone drzewa do wnętrz w ramach obchodów Adwentu. W ostatnich latach powszechne stało się ozdabianie prawdziwych lub sztucznych drzew światełkami, bombkami, łańcuchami i innymi dekoracjami. Na szczycie drzew często znajduje się gwiazda, czubek lub anioł, symbolizujący gwiazdę, która poprowadziła trzech mędrców do Betlejem w dniu narodzin Jezusa. Z Bożym Narodzeniem kojarzone są także różne inne symbole, takie jak skarpety zawieszone na kominkach i wieńce na drzwiach, ale choinka pozostaje jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli okresu świątecznego na całym świecie. 

Szopka – religijny symbol, przypominający nam, co naprawdę czcimy w ten dzień

Boże Narodzenie to jedno z najpopularniejszych świąt obchodzonych na całym świecie. To czas, aby się spotkać i dzielić tradycjami, historiami i prezentami. Kolejnym charakterystycznym symbolem związanym z Bożym Narodzeniem jest szopka.

Scena szopki lub żłóbka jest zwykle przedstawiana w domach w okresie Bożego Narodzenia jako przypomnienie narodzin Jezusa. Tradycyjna szopka przedstawia figurki Maryi, Józefa, Dzieciątka Jezus w żłobie w otoczeniu zwierząt gospodarskich; często zawiera anioła czuwającego nad nimi wszystkimi. W zależności od tradycji mogą również pojawiać się inne postacie, takie jak pasterze i mędrcy. Wykorzystanie tych figur można prześledzić przed wiekami, kiedy franciszkanie po raz pierwszy sprowadzili je do Europy w celach religijnych. Szopki były używane jako narzędzia dydaktyczne do szerzenia chrześcijaństwa w całej Europie i ostatecznie trafiły do gospodarstw domowych na całym świecie jako część dekoracji świątecznych. 

szopka gdańskie mamy

Świąteczne skarpety – w Polsce popularne coraz bardziej, czy Wasze już wiszą na kominku?

Chrześcijańskie obchody Bożego Narodzenia są przesiąknięte tradycją i znaczeniem, z wieloma ikonicznymi symbolami, które są kojarzone z tym świętem. Od wesołej postaci Świętego Mikołaja po wiecznie zielone drzewa i jemiołę, te świąteczne symbole są nadal popularne pomimo ich wielowiekowej historii. Dwa mniej znane symbole Bożego Narodzenia to świąteczne skarpety wypełnione prezentami.

Skarpety wywodzą się z holenderskiej legendy z XVIII wieku, kiedy to św. Mikołaj odwiedzał biedną rodzinę w swoje święto każdego 6 grudnia i napełniał dziecięce skarpety prezentami. Ten akt stworzył coroczne skojarzenie skarpet ze św. Mikołajem, które ostatecznie przerodziło się w wieszanie ich w Wigilię Bożego Narodzenia w ramach świątecznej tradycji.

Muzyka i dzwony – towarzyszą nam w czasie świąt, jak podczas wszystkich ważnych uroczystości

Boże Narodzenie to czas w roku, kiedy wiele osób zastanawia się nad radościami tego okresu i jego symbolami — jednym z nich jest muzyka. Muzyka od wieków jest integralną częścią świąt Bożego Narodzenia, od kolęd, przez chóry, po świąteczne dzwony bijące na kościelnych wieżach. W szczególności dzwony reprezentują ducha Bożego Narodzenia w różnych kulturach, a ich melodyjne dźwięki jednoczą ludzi podczas tego wyjątkowego święta.

W tradycji chrześcijańskiej dzwony kojarzone są z istotami anielskimi, które ponad dwa tysiące lat temu zwiastowały narodziny Jezusa w Betlejem. Ponadto dzwony kościelne były używane do zwoływania parafian na nabożeństwa w Wigilię i Dzień Bożego Narodzenia. W całej Europie i innych częściach świata, gdzie chrześcijaństwo odegrało dużą rolę w kształtowaniu kultury i tradycji, przez cały grudzień można usłyszeć dzwonki grające pieśni sezonowe. 

Dawanie prezentów – każda okazja jest dobra, by sprawić radość bliskim

Zbliża się okres świąteczny, a wraz z nim ponadczasowa tradycja wymiany prezentów. Wręczanie prezentów naszej rodzinie, przyjaciołom i bliskim to szczególny sposób, aby pokazać im, jak bardzo nam na nich zależy. Ale dlaczego dajemy prezenty? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż można się spodziewać, ponieważ dawanie prezentów wiąże się z wieloma różnymi symbolami.

Jednym z najbardziej widocznych symboli związanych z wręczaniem prezentów są same Święta Bożego Narodzenia. Od wieków ludzie wymieniają się prezentami w ten szczególny dzień z okazji narodzin Jezusa Chrystusa. Ten akt stał się tak ściśle powiązany z okresem świątecznym, że prawie niemożliwe jest myślenie o Bożym Narodzeniu bez myślenia o wręczaniu prezentów! 

Symbolika świąt szersza jest z roku na rok, pamiętajmy jednak o tym, co w święta odgrywa najważniejszą rolę.

Podobnie jak inne kultury, Boże Narodzenie ma swój własny zestaw symbolicznych obrazów, które są rozpoznawane na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem jest Święty Mikołaj, który w Wigilię przynosi dobre wieści z paczką pełną prezentów. Choinka jest kolejnym powszechnym symbolem, który reprezentuje sezon świąteczny ze swoimi światłami i dekoracjami. Oprócz tych tradycyjnych istnieją również symbole religijne, takie jak szopki przedstawiające Maryję, Józefa i Dzieciątko Jezus w Betlejem, świąteczne pieśni, czyli kolędy. Inne symbole to dzwonki, laski cukierków, świąteczne skarpety i anioły, które od wieków są używane do obchodzenia Bożego Narodzenia.