Z roku na rok nasze dzieci są coraz starsze, a zarazem coraz bardziej odpowiedzialne i godne zaufania. Stają się samodzielne i same domagają się, by im tą samodzielność umożliwiać. W pewnym momencie każdy z rodziców zadaje sobie pytanie, czy to już jest ten moment, kiedy dziecko mogłoby na przykład wybrać się do sklepu rano po chleb na śniadanie lub zupełnie samodzielnie pójść do szkoły. Z jednej strony sami najlepiej znamy nasze dzieci i potrafimy ocenić ich dojrzałość i możliwości. Jednak bez względu na naszą ocenę sytuacji, musimy pamiętać, że kwestie te zostały też konkretnie określone w polskim prawie.
W jakim wieku można zostawić dziecko w domu bez opieki?
Do pewnego wieku dziecko nie może ani zostawać samo w domu ani samodzielnie przemieszczać się po ulicy. Według Kodeksu wykroczeń nie wolno pozostawiać dziecka bez opieki – czy to w domu, na placu zabaw czy w samochodzie (szczególnie latem!) – do ukończenia przez nie 7 roku życia, a nawet dłużej, jeśli nasze dziecko nie potrafi rozpoznać zagrożeń lub obronić się przed niebezpieczeństwem. W związku z tym na przykład za pozostawienie 6-latka na placu zabaw możemy się spodziewać kary grzywny lub nagany. Przepis ten jest zazwyczaj rozpatrywany w momencie, kiedy rzeczywiście wydarzy się jakieś nieszczęście. Wtedy sąd rozważa wszelkie okoliczności zdarzenia biorąc pod uwagę np. ogrodzenie terenu, odległość od ruchliwej ulicy czy zbiornika wodnego.
Samodzielne spacerowanie oraz opieka nad młodszym rodzeństwem
A kiedy dziecko może legalnie przemieszczać się po ulicy? Informacje na ten temat znajdziemy w Prawie o ruchu drogowym. Podobnie jak z pozostawianiem dziecka samego w domu – dopiero siedmiolatek może samodzielnie przemieszczać się po drogach, żeby na przykład odwiedzić kolegę na sąsiednim osiedlu. Chyba, że jest to strefa zamieszkania lub droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych. W takim wypadku nie obowiązuje żadna granica wiekowa – należy jednak indywidualnie ocenić świadomość i umiejętności własnego dziecka. Niejeden pięcio- czy sześciolatek potrafi zgubić się na prostej drodze lub zainteresować czymś, co odwiedzie go od zamierzonej trasy.
Ciekawe natomiast jest to, że jeśli dziecko ma już 10 lat, może opiekować się na drodze innymi dziećmi, które mają mniej niż 7 lat. Więc jeśli macie w domu rodzeństwo i jedno z nich ma już za sobą 10 urodziny, może spokojnie zabrać na spacer czy do sklepu nawet przedszkolaka. To może odrobinę ułatwić życie, jeśli oczywiście to starsze dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne i nie traktuje takiej opieki jak kary.