Wstępne stadia próchnicy wcale nie są łatwe do rozpoznania, a zaawansowane z kolei rozpoznać łatwo, ale trudno całkowicie wyleczyć. A jest to najpowszechniejsza i jednocześnie jedna z najgroźniejszych chorób zębów.
Czym jest próchnica zębów?
Próchnica to zakaźna bakteryjna choroba zębów polegająca. Żyjące na powierzchni zęba bakterie mogą prowadzić do demineralizacji szkliwa, wnikać głębiej w struktury zębowe i powodować ich uszkodzenie w głąb zęba, do samej miazgi włącznie. Nieleczona próchnica prowadzi do groźnych powikłań nie tylko w samej jamie ustnej, ale może przerodzić się w choroby ogólnoustrojowe czy zwiększać ryzyko chorób serca.
Jak rozpoznać objawy próchnicy zębów
Rozpoznawanie objawów próchnicy jest tym łatwiejsze, im bardziej zaawansowana jest choroba, a tym ważniejsze, im wcześniejszy jest to etap.
- Etapem bezpośrednio poprzedzającym powstanie próchnicy jest odwapnienie, które objawia się białą plamką, a następnie, kiedy kwasy w płytce nazębnej uszkadzają szkliwo głębiej, pojawi się ból zęba.
- Z rozwiniętą próchnicą kojarzone są dziurki lub nieregularności na powierzchni zębów, a towarzyszą im odbarwienia i nieświeży oddech.
- Próchnica niszcząca strukturę zęba może odsłaniać zakończenia nerwowe z miazgi zębowej. Na tym etapie dolegliwości są bardzo nasilone, ale zanim do tego dojdzie, może pojawiać się nadwrażliwość na nacisk, zimno lub ciepło.
Próchnica daje niekiedy mylące objawy: może to być na przykład ból karku lub głowy, jednak przy odpowiedniej inspekcji zawsze widoczne będą ubytki w zębach – także pod linią dziąseł.
Przyczyny powstawania próchnicy zębów
Podatność na występowanie próchnicy jest w części uwarunkowana genetycznie, jednak jest to choroba bakteryjna, której główną przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
- Pozwolenie na nadmierny rozrost płytki nazębnej – to bakterie w niej żyjące zaczynają proces rozwoju próchnicy.
- Kiepska dieta – bogata w cukry proste, które stanowią znakomitą pożywkę dla bakterii zasiedlających powierzchnię zęba.
- Niedokładne szczotkowanie lub nieużywanie nici dentystycznych.
- Stosowanie nieodpowiednich środków do higieny albo nawet właściwie dobranych, ale w zbyt małej lub zbyt dużej ilości, lub zbyt często.
- Niestosowanie się do zaleceń dotyczących higienizacji w gabinecie dentystycznym, np. fluoryzacji czy usuwania kamienia nazębnego.
- Zaniedbanie leczenia chorób dziąseł.
Ryzyko próchnicy zwiększa się u osób noszących protezy lub aparaty, dlatego wtedy zaleca się używanie irygatorów i zwiększenie częstości przeglądów stomatologicznych. W takim przypadku warto przyłożyć się do płukania jamy ustnej płynami odbudowującymi i chroniącymi szkliwo.
Warto też nadmienić, że ryzyko próchnicy jest większe u pacjentów z wadami zgryzu: brak dostępu do przestrzeni międzyzębowych czy fizyczne ścieranie szkliwa, co pozbawia zęby naturalnej ochrony, to czynniki, przez które płytka nazębna może odłożyć się szybciej i trudniej jest oczyścić zęby odpowiednio skutecznie.
W jaki sposób leczy się próchnicę zębów?
W skrócie, leczenie próchnicy sprowadza się do usunięcia zainfekowanych tkanek wraz z pewnym marginesem, sterylizacji wnętrza uszkodzenia i dokładnego jego zamknięcia plombą. Czy będzie wymagane leczenie kanałowe, czy zabiegi pod mikroskopem, czy tylko proste oczyszczenie powierzchniowych ubytków, to zależy od formy i stopnia zaawansowania próchnicy.
W skrajnych przypadkach utrata zęba jest nieunikniona, jednak nawet wtedy należy zatroszczyć się o to, żeby próchnica nie przeniosła się na pozostałe. Najłatwiej jest usunąć próchnicę jeszcze na etapie odwapnienia, jednak nowoczesne wyposażenie i doświadczeni stomatolodzy potrafią pomóc także pacjentom, którzy dawniej byliby zakwalifikowani do usunięcia zęba.
Nie daj szans próchnicy, umów się na wizytę
Wszystkie etapy rozwoju próchnicy to stadia możliwe do opanowania, jeśli skontaktujesz się z kompetentnym stomatologiem. Umów się na wizytę już dziś – im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej pozbędziesz się problemu i tym łatwiej unikniesz komplikacji. HCentrum Stomatologiczne Jasińscy Gdańsk – Zapraszamy!