Jak przygotować się do porodu

Porady przed porodem Gdańskie mamy

“Poród” – to słowo wzbudza wiele emocji: strach przed bólem, niepewność, lęk czy wszystko pójdzie dobrze, a jednocześnie radość, że długo oczekiwane maleństwo wkrótce przyjdzie na świat. Narodziny dziecka to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w życiu kobiety, a poród bez komplikacji to marzenie każdej przyszłej mamy.

Aby tak się stało należy się do niego odpowiednio przygotować. Udany przebieg porodu zależy w dużej mierze od pozytywnego nastawienia kobiety i jej wiedzy na temat rozwiązania. Świadomość, czego można się spodziewać, zmniejsza poczucie lęku i sprawia, że kobieta lepiej reaguje na fizyczny ból. Opanowanie, spokój oraz zachowanie zimnej krwi pozytywnie wpływa również na dziecko, które właśnie przychodzi na świat. Ojciec dziecka przy porodzie Decyzja o obecności ojca dziecka przy porodzie powinna być podjęta wspólnie. Warto na ten temat porozmawiać już na początku ciąży, aby każde z rodziców miało wystarczająco dużo czasu na przemyślenia.

Blog dla mam w ciąży Gdańskie mamy

Wielu mężczyzn nie jest gotowych na tak silne emocje i ma pełne prawo nie chcieć być obecnym przy porodzie. Wszelkie próby wymuszenia na partnerze tej decyzji może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Podczas porodu może więc towarzyszyć przyjaciółka, mama, siostra – ktoś, przy kim przyszła mama będzie się czuła pewnie i bezpiecznie. Taka osoba również musi się przygotować do porodu, wiedzieć jak pomóc się zrelaksować, motywować do dalszego wysiłku i uspokajać w chwilach zwątpienia. W okresie ciąży rodzice wybierają szpital. Warto zrobić listę placówek, które spełniają oczekiwania matki i ojca i odwiedzić je osobiście.

Szpitale różnią się od siebie standardem, wyposażeniem sal, podejściem do rodzących itd. Rozmowa z położnymi oraz z kobietami, które niedawno urodziły da ogólny zarys tego, jak może wyglądać przyjście na świat o dziecka w tym konkretnym miejscu. W większych klinikach, kobiety mogą wybrać, czy chcą rodzić na dużej sali porodowej wraz z innymi mamami, czy posiadać swój osobny pokój. Wybór oddzielonego miejsca wiąże się z dodatkowymi opłatami, ale zapewnia dużo więcej komfortu, dlatego warto rozważyć taką opcję.

Bez względu na to, jakie się ma zdanie na temat porodu ze znieczuleniem, powinno się to przedyskutować z lekarzem prowadzącym i poznać wszystkie głosy za i przeciw. Pogłębiona wiedza pozwoli podjąć najlepszą dla mamy decyzję. Można też porozmawiać na ten temat z przyjaciółkami, które mają już poród za sobą, pamiętając jednak, że każda kobieta inaczej znosi ból i ostateczna decyzja należy do rodziców.

Porady dla młodych mam Gdańskie mamy

Co należy zabrać na porodówkę ?
Nie powinni się odkładać spakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę. W dziewiątym miesiącu ciąży kobieta dużo szybciej się męczy a opadający brzuszek daje o sobie znać .Najlepszym pomysłem jest zabranie do szpitala dwóch mniejszych toreb, zamiast jednej wielkiej. Łatwiej będzie je zmieścić w szpitalnej szafce i znaleźć to, co jest w danym momencie potrzebne. W jednej torbie mogą być rzeczy dla dziecka, a w drugiej dla mamy. Jeśli wystarczy jeszcze miejsca, warto pamiętać o kilku drobiazgach dla osoby towarzyszącej podczas porodu. W końcu przed nią również wiele godzin spędzonych w szpitalu.

W szpitalnej wyprawce nie może zabraknąć teczki z dokumentami Przyszła mama właściwie zawsze powinna ją nosić przy sobie. Jadąc do szpitala, można ją włożyć do bocznej kieszeni torby z rzeczami albo trzymać w osobistej torebce mamy. Najważniejsze żeby była pod ręką. Wśród dokumentów musi się znaleźć dowód tożsamości mamy, karta przebiegu ciąży oraz wszystkie wyniki badań, a w szczególności:
• oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
• ostatnie USG, morfologia i badanie moczu,
• wynik badania krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej,
• wynik badania w kierunku kiły i na obecność wirusa HIV.

Do rzeczy niezbędnych dla mamy po porodzie należą: – dwie koszule na zmianę oprócz tej, którą mama miała na sobie podczas porodu. Mogą być specjalne do karmienia albo po prostu z luźnym dekoltem i rozcięciem z guzikami. Najważniejsze żeby wygodnie było w nich karmić maluszka, dwa biustonosze do karmienia, kilka wkładek laktacyjnych oraz krem do sutków z lanoliną możliwe, że początkowo brodawki będą podrażnione przez nieumiejętne ssanie dziecka.

Wtedy ograniczenie kontaktu skóry z materiałem i smarowanie kremem może przynieść mamie naprawdę sporą ulgę, sześć par majtek siatkowych, jednorazowych w fasonie szortów i 20 podkładów poporodowych- takie majtki są najlepsze, bo zapewniają dostęp powietrza, nie uciskają, cienki szlafrok i ręcznik- na oddziałach położniczych jest ciepło, więc cienki szlafrok w zupełności wystarczy. Ręcznik powinien być ciemny, ponieważ jest duża szansa, że się pobrudzi podczas wycierania, ręczniki papierowe i szare mydło- do mycia okolic intymnych najlepsze jest szare mydło.

Natomiast do ich osuszania najlepiej nadadzą się jednorazowe ręczniki papierowe w celu zapewnienia maksymalnej higieny, kosmetyki i przybory toaletowe- podstawowe kosmetyki, których na co dzień używa mama. Jeśli mama będzie miała ochotę i czas na umalowanie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrała ze sobą przybory do makijażu i na koniec jeszcze więcej wody- kobieta karmiąca powinna pić przynajmniej 2,5 litra wody dziennie, dlatego wody nigdy za wiele.

Blog dla mam Gdańskie mamy

Wyprawka z rzeczami maluszka jest zdecydowanie mniejsza. Wszystko co będzie potrzebne Waszemu dziecku bez problemu zmieści się w niewielkiej torbie. Powinny się w niej znaleźć: ciepły kocyk- noworodki łatwo się wyziębiają, dlatego koniecznie trzeba zabrać go ze sobą, rożek- przyda się do otulania dziecka, ubranka- powinny być bawełniane, miękkie i takie, które łatwo zakłada się maluszkowi. Wystarczy spakować 3 sztuki śpiochów (najwygodniejsze są rozpinane w kroku), 3 sztuki body oraz 2 czapeczki, 3 pary skarpetek i rękawiczek niedrapek- maluszki po porodzie często mają paznokcie o nierównej krawędzi i bardzo łatwo mogą podrapać sobie buzię, dlatego „łapki niedrapki” są w wyprawce niezbędne około 8 pieluch tetrowych- choć może się wydawać, że to przeżytek to przekonacie się, że mają one wiele zastosowań i przydają się w różnych sytuacjach, kilkanaście pieluch jednorazowych i mokre chusteczki- nie ma potrzeby brać całego opakowania pieluch, bo aż tyle się nie przyda, a zajmują one dużo miejsca, krem łagodzący do pupy- na skórze mogą się pojawić podrażnienia, więc warto taki ze sobą mieć.

Od 2012 roku każda kobieta ma prawo do sporządzenia własnego planu porodu – jest to dokument, w którym przyszła mama zawiera wszystkie swoje oczekiwania względem porodu, np. wybór sali, zgodę na znieczulenie, zgodę na obecność studentów, zgodę na możliwość nagrywania itp. Przygotowanie takiego pisma powinno się odbyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i być dokładnie przemyślane. Dokument ten warto uporządkować i podzielić na kilka sekcji: przygotowania do porodu, poród oraz okres poporodowy.

Należy oczywiście pamiętać, że jeśli wystąpią komplikacje – zagrożone jest zdrowie mamy lub dziecka, lekarz prowadzący ma pełne prawo odejść od, wcześniej ustalonego, planu porodu i podejmować własne decyzje. W przygotowaniach do przyjścia na świat dziecka kluczową rolę odgrywa lekarz prowadzący. To z nim rodzice powinni rozmawiać o wszystkich swoich wątpliwościach. Nie trzeba się wstydzić i zadawać mu pytania, niezależnie od tego jak bardzo wydają się intymne.