Korekta uszu to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Jest on przeprowadzany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, które w wyniku odstawania uszu borykają się z niską samooceną i problemami z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. O tym, kiedy zabieg korekty uszu będzie konieczny porozmawiamy dziś z Magdaleną Czwartek z Kliniki Derm Estetyka, która specjalizuje się między innymi w zabiegach z zakresu korekty uszu u dzieci i dorosłych.
Czy istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia korekty uszu u dzieci?
Cz.: Korekta uszu to zabieg, który wykonuje się głównie z przyczyn estetycznych, kiedy to w wyniku odstawania uszu pacjent zmaga się z niską samooceną oraz niechęcią do brania udziału w życiu społecznym. Nie jest to jednak jedyny problem, który jest powodem dla podjęcia decyzji o podaniu się zabiegowi.
Istnieją jeszcze deformacje ucha, takie jak anocja, mikrocja, czy ucho zapaśnika, w wyniku których dochodzi do znacznego zniekształcenia ucha i konieczności jego ponownego uformowania. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków zabieg powinien być uzależniony od woli dziecka i jego motywacji do zmiany wyglądu. Rodzice w żaden sposób nie powinni ingerować w jego decyzję. Nie zaleca się również przeprowadzanie zabiegu u dzieci poniżej 6 roku życia.
Dlaczego nie należy przeprowadzać tego zabiegu u dzieci poniżej 6 roku życia?
Cz.: Ucho jest częścią naszego ciała, która rośnie do około 6-7 roku życia. Do tego czasu nie powinno się wykonywać żadnych ingerencji chirurgicznych tego typu w jego obrębie, z uwagi na powikłania i brak możliwości przewidzenia efektu zabiegu. Dodatkowo młodsze dzieci nie zawsze są zdolne emocjonalnie do podjęcia w pełni świadomej decyzji o poddaniu się korekcie. Więcej na ten temat można przeczytać na naszej stronie internetowej – https://derm-estetyka.pl/odstajace-uszy-u-dziecka.html/, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje i wytyczne względem zabiegu korekty uszu u najmłodszych.
Jak wygląda zabieg korekty uszu u dziecka?
Cz.: Korekta uszu wykonywana jest z reguły w znieczuleniu miejscowym, chociaż zdarzają się przypadki niewspółpracujących pacjentów, gdzie niezbędne będzie wykorzystanie znieczulenia ogólnego. Na początku lekarz prowadzący wstrzykuje w małżowinę uszną znieczulenie składające się z lignokainy i adrenaliny, które mają za zadanie znieść uczucie bólu oraz ograniczyć krwawienie. Znieczulenie to nie usypia dziecka, dlatego mały pacjent jest świadomy w trakcie całej procedury.
Kolejny etap to wykonanie niewielkiego nacięcia tuż za uchem dziecka i odpowiednie wymodelowanie chrząstki, czyli grobelki. Ta część ucha jest odpowiedzialna za jego kształt oraz kąt nachylenia względem głowy. Na koniec lekarz zakłada na ranę cienkie szwy, które zostaną zdjęte w odpowiednim czasie po zabiegu.
Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?
Cz.: Zabieg korekty uszu, tak jak każda procedura medyczna charakteryzuje się pewnymi przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia. Nie należy przeprowadzać tego typu zabiegów u dzieci uczulonych na środki znieczulające oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Z udziału w zabiegu wykluczeni są również pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz posiadający rozrusznik serca.
Jakie negatywne konsekwencje korekty uszu może odczuwać dziecko?
Cz.: Mimo że korekta uszu nie jest skomplikowana powinniśmy być świadomi, że jest to zabieg, który może wiązać się z pewnymi zjawiskami i odczuciami. Jednym z nich może być przedłużony obrzęk okolicy ucha, który u niektórych pacjentów utrzymuje się nawet pół roku. Częstą konsekwencją zabiegu są różnorodne dolegliwości bólowe oraz zaburzenia czucia, które mogą utrzymywać się do kilku miesięcy po zabiegu.
Jakie są najistotniejsze zalecenia po zabiegu korekty uszu?
Cz.: Po zabiegu należy zadbać o komfort i samopoczucie małego pacjenta. W przypadku dolegliwości bólowych można sięgać po środki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem, w dawkach zalecanych do wieku i wagi dziecka. Przez pierwsze 3 noce po zabiegu należy również zadbać o to, by dziecko spało z głową powyżej serca, co zapobiegnie powstawaniu obrzęków. W pierwszych dniach warto także unikać pokarmów wymagających dłuższego żucia.
Niewskazane jest mycie głowy przez pierwszy tydzień po zabiegu. Ma to związek z możliwością zakażenia rany. Do codziennej higieny najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z prysznica, który zapobiegnie zamoczeniu opatrunków. Niezwykle istotne dla okresu rekonwalescencji jest również noszenie specjalnej opaski zabezpieczającej uszy. Powinno to mieć miejsce przez 4 tygodnie od zabiegu. Więcej na temat zaleceń pooperacyjnych przeczytać można, przechodząc na stronę “operacja odstających uszu”, gdzie dodatkowo, oprócz najważniejszych wytycznych, znajduje się również dokładny cennik oraz opisy chirurgów, wykonujących operację.
Jaki jest najlepszy wiek na przeprowadzenie korekty uszu u dziecka?
Cz.: Na to pytanie nie mogę podać konkretnej liczby, ponieważ wszystko zależy od gotowości emocjonalnej dziecka. Mały pacjent musi być świadomy, z czym wiąże się zabieg korekty uszu i jakie dolegliwości bólowe mu towarzyszą. Jeśli dziecko jest pewne swojej decyzji i podejmuje ją w pełni świadomie i samodzielnie, a ukończyło 6 rok życia to nie ma przeszkód to przeprowadzenia zabiegu.