Jakie kapcie dziecko powinno nosić w szkole lub przedszkolu? Przeczytaj ten artykuł zanim zrobisz mu wielką krzywdę

Kapcie do szkoły i przedszkola – na co zwracać uwagę? Zapinane, sznurowane, jaki rodzaj podeszwy wybrać?

Niedługo zacznie się nowy rok szkolny, więc już najwyższy czas na przygotowanie wyprawki dla dziecka. Jedną z najważniejszych rzeczy do kupienia, którą mamy na naszej liście jest obuwie do przedszkola czy szkoły. Przedstawiamy wam krótki poradnik czym kierować się w wyborze kapci i butów.

Zwróć uwagę na materiał cholewki.

Najlepiej jest szukać kapci zrobionych z naturalnych, oddychających materiałów, żeby stopy jak najmniej się pociły. Cienkie materiały sztuczne też mogą się sprawdzić, szczególnie te ze wstawkami z miękkiej siateczki. Pamiętajcie, że w takich butach dziecko będzie spędzało dużą część dnia, dlatego ważne jest, by czuło się w nich komfortowo. Unikajcie tworzyw typu sztuczna skóra chyba, że są z niej zrobione tylko wstawki. Natomiast do przedszkola można wręcz kupić kapcie z otworami (najczęściej z przodu i po bokach) przypominające sandałki.

 Jaka podeszwa?

Ostatnio wiele mówi się, jak ważne są odpowiednie podeszwy butów dla naturalnego rozwoju stóp dziecka. Jeśli wasza latorośl nie ma żadnych problemów ortopedycznych, nie ma zaleconych butów z usztywnieniem czy specjalną wkładką – szukajcie butów z jak najbardziej elastyczną podeszwą. Przed zakupem warto powyginać but we wszystkie strony, a najważniejsze jest miejsce mniej więcej w 1/3 długości patrząc od przodu buta. W tym miejscu stopa zgina się najbardziej intensywnie. Szczególnie ważne jest to dla najmłodszych dzieci. Ich siła mięśni stóp i ciężar ciała są zdecydowanie mniejsze niż dorosłych, więc podeszwy ich butów powinny być proporcjonalnie bardziej elastyczne. Jeśli but będzie sztywny, dziecko może czuć się w nim jak w butach narciarskich. Brzmi mało wygodnie, prawda?

Gdy nasze dziecko chodzi do szkoły, warto zwrócić uwagę na kolor podeszw. Wiele szkół wymaga, by była ona w kolorze białym lub miodowym – żeby nie zostawiała trudnych do usunięcia śladów na gumowanej podłodze. Informacje o takich wymaganiach znajdziecie na stronach internetowych szkół lub dzwoniąc do sekretariatu.

Sposób zapięcia

Dla najmłodszych dzieci szukajmy butów na rzep. Takie będzie im najłatwiej samodzielnie założyć i dopasować do kształtu stopy. Nie potkną się też przypadkiem o rozwiązane sznurówki. Natomiast wsuwane buty bez żadnego zapięcia często wymagają siły i precyzji w zakładaniu, dlatego w przypadku najmłodszych również nie zdadzą egzaminu.

Dzieci powyżej 7 roku życia powinny już umieć same sznurować buty. I to właśnie buty sznurowane są najbardziej popularne w szkołach. Można je dobrze dopasować i dociągnąć w zależności od indywidualnych preferencji. Poza tym da się kupić do nich różne kolory sznurówek i fantazyjnie je przeplatać podkreślając własną indywidualność. W razie potrzeby można też znaleźć buty z rzepami lub wsuwane – w tym wypadku kierujcie się opinią dziecka. Nie każdy musi lubić sznurówki, a wy nie zawsze wiecie, co w danej klasie jest obecnie najbardziej modne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *